Jak schudnąć? Zagadka.

Pisałam już posty na wiele tematów – z przepisami, obalające mity… Ale jeszcze nie pisałam o jednym z najpopularniejszych tematów wśród osób chcących zacząć się zdrowo odżywiać – jak schudnąć?

Większość osób przecież postanawia zmienić swoje nawyki po to, aby pozbyć się kilogramów. Powstał nawet pewien rodzaj stereotypu…

Bo ile razy usłyszałeś gdy zacząłeś biegać czy nie jeść słodyczy:

– Co ty, odchudzasz się?

– Przecież dobrze wyglądasz!

Pamiętajmy że zdrowe odżywianie jest dla każdego : nie ważne czy gruby, chudy, stary czy młody. Jeść zdrowo może każdy. Nawet jeżeli ktoś chce przytyć powinien przyłożyć się do swojej diety pod kątem odpowiednio zbilansowanych posiłków.

Ale wróćmy do tematu: Jak schudnąć?

Zasada jest prosta: jemy więcej kalorii niż potrzebujemy = tyjemy, jemy mniej kalorii niż potrzebujemy = chudniemy

Proste!

Na przykład: Nasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne wynosi 2000 kalorii. Jemy 1500 kalorii = chudniemy, jemy 3000 = tyjemy.

Najprościej poprosić o pomoc dietetyka, który obliczy nasze zapotrzebowanie kaloryczne i ułoży nam dietę. Jeżeli jednak chcemy ułożyć samemu swój dzienny jadłospis to w internecie znajdziemy mnóstwo ( nawet darmowych) aplikacji czy programów które pozwolą nam obliczyć nasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Jeszcze tylko apka licząca kalorie z jedzenia (np fitatu), waga kuchenna i cierpliwość. A i jeszcze wytrwałość.

Teraz pewnie pojawi się pytanie: co z tymi wszystkimi magicznymi dietami sokowymi, warzywnymi, kapuścianymi czy wodnymi? Odchudzają czy nie? Działają?

Gdybym napisała że nie działają, byłaby to nieprawda…

Działają.

Dlaczego?

Ponieważ stosując te diety jemy mniej kalorii niż wynosi nasze zapotrzebowanie. Nie ma żadnej magii czy wiekszej filozofii. Nie ważne czy będziesz jadł same brokuły, kapuste czy jajka. Jeżeli będziesz jeść mniej kalorii niż potrzebujemy = schudniemy.

Ale hola, hola! Zanim przejdziesz na jedną z tych super modnych diet zastanówmy chwilę nad nimi…

Większość z takich diet narzuca nam ogromne restrykcje ( picie samych koktajli, jedzenie tylko grejfrutów…) oraz jest bardzo mało kaloryczna. Jesteśmy głodni, zmęczeni, mamy niedobory niektórych składników ( np na dietach złożonych głównie z warzyw brakuje nam białka i tłuszczu) i aby odliczamy dni do końca. Czy to aby na pewno powinno tak wyglądać? Czy nie możemy po prostu jeść zdrowo, smaczne posiłki i z dnia na dzień czuć się coraz lepiej?

Możemy 👍

Dlatego zalecam zamiast detoksów wodą z ogórkiem, diet kapuścianych i głodówek trwających przez 2 tygodnie, po których rzucamy się na wszystko co mamy w lodówce odchudzanie przez zmianę stylu życia. Zamiast głodzić się i nieustannie oczyszczać – jedzmy zdrowo i w odpowiednich ilosciach. Nawet nie odczujemy że jesteśmy na diecie. Będziemy jeść smaczne i urozmaicone posiłki, które nigdy nam się nie znudzą.

Jedna myśl na temat “Jak schudnąć? Zagadka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s